DAF (Çözünmüş Hava Flotasyonu) üniteleri, atıksuyun içindeki yağların ve partiküllerin ayrılmasında kullanılır. Atıksuya belirli bir basınç altında hava verilerek yağın mikro kabarcıklarla yüzdürülmesi ve otomatik sıyırıcılar vasıtasıyla sıyrılarak sistemden alınması esasına dayanır.

DAF ünitesinde genel olarak amaç; yağ ve gres, renk, organik ve kolloidal madde içeren yüksek kirleticilerinin giderilmesi ile Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) yükünü azaltmaktır. KOİ ve askıda katı maddelerde %90’a kadar azalma elde edilebilir. Sistem, atıksu türüne bağlı olarak kimyasal ilaveli veya ilavesiz olarak tasarlanabilir. Kullanılacak kimyasallar sistem performansını daha da arttırabilir.

Tes Water Group tecrübeli mühendis kadrosu tarafından tasarlanan bu üniteler; genellikle epoksi korumalı karbon çelik malzemeden imal edilmektedir. Fakat gelen talepler doğrultusunda paslanmaz çelik ya da sıcak daldırma galvaniz malzemeler de kullanılmaktadır.

Atıksu arıtma tesisleri, mezbahalar, et işleme ve paketleme tesisleri, balık çiftlikleri, yağ üretim tesisleri, konserve imalathaneleri, endüstriyel mutfaklar, sabun üreticileri, kozmetik üretim tesisleri ve petrokimya endüstrisi gibi birçok uygulama alanına sahiptir.