Filtrasyon Sistemleri insan müdahalesine gerek duymaksızın tam otomatik olarak çalışırlar. Filtre tankının içerisinde bulunan medya sayesinde sudaki farklı karakteristikte ve yoğunlukta bulunan maddelerin, medyada tutularak sudan uzaklaştırılması sağlanır. Filtre, otomatik ters yıkama yaparak medyasında tutmuş olduğu kirlilikleri uzaklaştırır. Tam otomatik şekilde zaman ve debi kontrolü ile ters yıkama işlemini yaparak kendilerini yenilerler. Kapasiteye bağlı olarak FRP veya epoksi boyalı karbon çelik filtre tankları tercih edilir. Sistemlerin kontrolü için tam otomatik valf grupları veya PLC kontrol panoları mevcuttur. Tercihe bağlı olarak yüzey borulamalı sistemlerde PVC, galvaniz veya paslanmaz çelik borulama mümkündür.

Filtrasyon Sistemleri kendi içlerinde kullanım amaçlarına göre farklılık göstermektedirler.

Suda bulanıklığa neden olan askıda katı madde, silis, kum vb. kirleticilerin uzaklaştırılması amacıyla Kum Filtre Sistemleri kullanılmaktadır. Bu filtrelerin bir diğer görevi ise kendisinden sonra konumlandırılacak olan bir diğer arıtma prosesinin ekipmanlarını korumasıdır. Proses ve içme suları eldesinde ön arıtma sistemi olarak, atıksu arıtma sistemlerinden çıkan arıtılmış suyun ise bulanıklığının giderilmesinde kullanılırlar.

Sudaki klor, renk, tat, koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımı için Aktif Karbon Filtre Sistemleri kullanılmaktadır.  Proses suları ve içme suyu eldesinde ağırlıklı olarak tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemlerde genellikle hindistan cevizi kabuğu bazlı aktif karbon minerali kullanılır. Aktif karbon minerali suyun filtre edilmesinin yanı sıra adsorpsiyon mekanizmasının olması nedeni ile fiziko-kimyasal arıtma yapan sistemlerdir.

Suyun sertliğini ve suyun içinde çözünmüş halde bulunan magnezyum (Mg) ve kalsiyum (Ca) iyonlarını gidermek amacıyla Su Yumuşatma Sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler sayesinde buhar kazanı, eşanjör, makine, cihaz, boru vb. yerlerde kireç bağlanmaları engellenmiş olur. Sistem içerisindeki reçine tanecikleri doyma noktasına ulaştıktan sonra suya sertliği veren iyonları tutamaz hale gelir. Bu noktada rejenerasyon ihtiyacı doğar. Doymuş olan reçine minerali, içerisinde tablet tuz bulunan tuz kabındaki tuzlu su ile yıkanır. Yıkama işleminin ardından durulama sonucu reçine minerali sertlik iyonlarını tutmaya hazır hale gelir.